ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


11-12 липня 2017 року Інститут місцевого розвитку, в рамках виконання завдань за Проектом USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні", провів семінар для Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та тепопостачальних підприємств - ліцензіатів НКРЕКП щодо запровадження стимулюючого регулювання у сфері теплопостачання.


Семінар "Проекти Порядку формування та Процедури встановлення тарифів на транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами на принципах стимулюючого регулювання: особливості застосування, умови переходу, визначення основних складових та результати тестових розрахунків" був організований для презентації та обговорення з учасниками проектів чотирьох постанов НКРЕКП, що їх було розроблено фахівцями Інституту місцевого розвитку (ІМР) в рамках надання допомоги НКРЕКП щодо запровадження стимулюючого регулювання у сфері теплопостачання в рамках Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні":

 1. Про затвердження Порядку формування тарифів на транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами на принципах стимулюючого регулювання.
 2. Про затвердження Процедури встановлення тарифів на транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами на принципах стимулюючого регулювання.
 3. Про встановлення регуляторної норми доходу для суб'єктів, що провадять (мають намір провадити) діяльність із транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами.
 4. Про затвердження Порядку визначення регуляторної бази активів суб'єктів природних монополій, що провадять (мають намір провадити) господарську діяльність із транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами..

Документи схвалені на засіданні НКРЕКП 30 травня 2017 року і на початку червня розміщені на сайті Комісії для обговорення.

 

Участь у семінарі взяли 87 осіб: представники НКРЕКП та працівники 28 підприємств-ліцензіатів НКРЕКП у сфері теплопостачання із 20 міст України.

 

У вступному слові до учасників керівник Проекту USAID від ІМР Ольга Романюк зазначила: "Тема стимулюючого регулювання є надзвичайно актуальною для підприємств-ліцензіатів. Проте з нею знайомі далеко не всі з тих, хто найближчим часом мав би користуватися документами, які ми обговорюватимемо. Це засвідчили результати обробки відповідей на запитання опитувальника, розісланого на підприємства перед проведенням семінару. Тож завдання нашого семінару – знайти порозуміння щодо ключових питань стимулюючого регулювання та виробити спільне бачення шляхом активної та відкритої дискусії".

 

seminar-NEURC-11-12-07-2017 pic

 

За словами члена НКРЕКП Руслана Машляківського, розробка зазначених документів є колосальною працею і саме ліцензіати мають бути активними в їх обговоренні, оскільки за цими правилами їм доведеться працювати в майбутньому. Він наголосив: "Протягом багатьох років ми здійснюємо комплекс заходів для переходу до більш прогресивної моделі формування тарифів, яка використовується в усіх країнах Євросоюзу. Її застосування призведе до збільшення рівня довіри споживачів до тарифної політики держави, менш стрімкого зростання тарифів, притоку інвестицій. Ми вже зробили багато і сподіваємося, що за результатами семінару наші ліцензіати нададуть слушні коментарі й пропозиції до запропонованих документів".


Серед питань, представлених для обговорення із Регулятором і представниками теплопостачальних підприємств були:

 • чинні нормативно-правові акти і проекти нормативно-правових актів щодо регулювання тарифів у сфері теплопостачання;
 • нормативні передумови запровадження стимулюючого регулювання та результати співпраці у цьому напрямі НКРЕКП і Проекту USAID;
 • загальні положення проекту Порядку формування тарифів на транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами на принципах стимулюючого регулювання;
 • підходи до визначення витрат (неконтрольованих, контрольованих, на компенсацію втрат теплової енергії в мережах, на електроенергію для технологічних потреб);
 • підходи до визначення цільових показників/завдань: щодо скорочення втрат теплової енергії в мережах, щодо скорочення витрат електроенергії на технологічні потреби та цільового показника питомої чисельності виробничого персоналу, безпосередньо залученого до технологічного процесу транспортування теплової енергії;
 • інформацію про поняття регуляторної бази активів та порядок визначення амортизації;
 • застосування регуляторної норми доходу для визначення доходу на регуляторну базу активів;
 • визначення цільового показника якості та коригування необхідного доходу за результатами досягнення цього показника;
 • процедуру встановлення тарифів та результати тестових розрахунків.

Семінар пройшов у доброзичливій і невимушеній атмосфері. Слухачі активно долучалися до обговорень, передбачених програмою, коментували наведені підходи та положення проектів документів. У відгуках вони зазначили, що подана інформація є важливою та актуальною.


Семінар проведено відповідно до Плану проведення навчальних заходів у рамках Робочого плану співпраці між Проектом USAID та НКРЕКП на 2017.

 

Про Проект USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні"

 

DSC 0420-1 DSC 0420-2 DSC 0472 main

 

DSC 0413 g-1 DSC 0413 g-2 DSC 0404 g-3