ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


25-26 липня 2017 року ІМР на виконання завдань за Проектом USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" провів семінар для Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та ліцензіатів НКРЕКП у сфері централізованого водопостачання та водовідведення на тему: "Проекти Порядку формування та Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання: особливості застосування, умови переходу, визначення основних складових".

 

Семінар був організований з метою презентації та обговорення проектів чотирьох постанов НКРЕКП, а саме:

 1. "Про встановлення регуляторної норми доходу для суб'єктів, що провадять (мають намір провадити) діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення"
 2. "Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання"
 3. "Про затвердження Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання"
 4. "Про затвердження Порядку визначення регуляторної бази активів суб'єктів природних монополій, що провадять (мають намір провадити) господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення"

Проекти постанов розроблені фахівцями ІМР у рамках Проекту USAID спільно із представниками Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКП.


Перші два документи були схвалені на засіданні НКРЕКП 30 травня 2017 року, решта – 15 червня 2017 року. Усі вони оприлюднені на сайті НКРЕКП. Термін для надання зауважень та пропозицій – 22 серпня 2017 року. Очікується, що документи будуть затверджені НКРЕКП до кінця вересня.

 

Серед 52 учасників семінару - представники НКРЕКП, працівники підприємств-ліцензіатів НКРЕКП у сфері централізованого водопостачання та водовідведення із 19 міст України, представники органів місцевого самоврядування, ЗМІ.

 

У вітальному слові керівник Проекту USAID від ІМР Ольга Романюк зазначила: "Тема запровадження стимулюючого тарифоутворення у сфері централізованого водопостачання та водовідведення є надзвичайно актуальною. Існує необхідність вдосконалення методик та підходів з метою подальшого застосування їх у практичній діяльності. Внаслідок тісної співпраці НКРЕКП та Проекту USAID досягнуто вагомих результатів на шляху до запровадження в Україні стимулюючого регулювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення".

 

Ольга Романюк також наголосила, що за планами НКРЕКП із 1 січня 2018 року перші водоканали мають перейти на систему стимулюючого тарифоутворення. Таким чином, виникла необхідність у розробці відповідної нормативно-правової бази. З цією метою у грудні 2016 року наказом Голови НКРЕКП було створено робочу групу, до складу якої увійшли консультанти Проекту USAID від ІМР, керівники та фахівці Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКП, а також представники ліцензіатів (КП "Тернопільводоканал", ПАТ "АК Київводоканал", ТОВ "Білоцерківвода").


У свою чергу Дмитро Соломка, заступник директора Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКП, подякував Проекту USAID за плідну співпрацю і наголосив: "Сьогодні ми працюємо за системою "витрати +". Хоч ця система зараз є значно вдосконаленою, вона все одно не в змозі вирішити поставленого завдання щодо підвищення ефективності діяльності та покращення якості послуг. Тож в умовах відсутності конкуренції на ринку єдиним виходом із такої ситуації є запровадження стимулюючого регулювання".


Дмитро Соломка додав, що впродовж останніх років зусилля НКРЕКП були спрямовані на поліпшення роботи підприємств і встановлення контакту зі споживачами. "Ми всі працюємо на спільний результат. Нещодавно прийняті НКРЕКП нормативні документи спрямовані на встановлення діалогу зі споживачами. Сам процес обговорення викликає у них багато запитань, оскільки споживачі не звикли брати участь у підготовці подібних документів. Але НКРЕКП зацікавлена у тому, аби злагоджено впровадити цю систему".


Напередодні проведення семінару представники підприємств-ліцензіатів НКРЕКП у сфері централізованого водопостачання та водовідведення заповнили опитувальники щодо стимулюючого регулювання. Це дозволило сформувати програму заходу із урахуванням найбільш актуальних питань. Результати опитування наводимо нижче:

 

neurc-sem-25-26-pic

 

Відтак, на семінарі розглядалися:

 • чинна нормативно-правова база з питань регулювання сфери централізованого водопостачання та водовідведення
 • нормативні передумови запровадження стимулюючого регулювання та співпраця НКРЕКП і Проекту USAID з питань стимулюючого регулювання
 • загальні положення проекту Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
 • підходи до визначення витрат (неконтрольованих, контрольованих, на електроенергію для технологічних потреб)
 • підходи до визначення цільових показників/завдань (щодо технологічних витрат води, втрат води, питомих витрат електроенергії на технологічні потреби, показника ефективності)
 • поняття регуляторної бази активів та порядок визначення амортизації
 • застосування регуляторної норми доходу для визначення доходу на регуляторну базу активів
 • основні аспекти розрахунку тарифів на принципах стимулюючого регулювання, механізм коригування тарифів,  приклад розрахунків тарифів
 • визначення цільових показників якості та коригування необхідного доходу за результатами досягнення цих показників
 • процедура встановлення тарифів

  

 

NEURC-sem-25-26-07-1 NEURC-sem-25-26-07-2 NEURC-sem-25-26-07-3

 

NEURC-sem-25-26-07-4 NEURC-sem-25-26-07-5 NEURC-sem-25-26-07-10

 

NEURC-sem-25-26-07-6 NEURC-sem-25-26-07-7

 

NEURC-sem-25-26-07-8 NEURC-sem-25-26-07-9

 

 

Інформація про Проект USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні"